Henkilökuvia vuosien varrelta
Liiton ensimmäinen puheenjohtaja J.V. Messman (Miesmaa) oli Uuden Suomettaren pitkäaikainen toimitussihteeri, joka ehti osallistua jo 1899 Sanomalehdistön Päivän järjestämiseen. Siellä esitettiin ensimmäisen kerran Jean Sibeliuksen Finlandia.
Kaarle Nestori Rantakari oli avainhenkilö Suomalaisen Sanomalehtimiesliiton perustamisessa ja toimeliaina alkuvuosina. 1910-luvulla hän nosti Uuden Auran menestykseen ja vaikutti 1930-luvun alussa Uuden Suomen kolumnistina nimimerkillä Johannes, kunnes erotettiin.
Akseli Lipponen oli kahdesti SSL:n sihteerinä. Hän vaikutti ennen muuta Uudessa Suomettaressa ja US:ssa poliittisena toimittajana, joka osasi lypsää uutisen lehteensä.
Jaakko Tuomikoski oli SSL:n pitkäaikaisin puheenjohtaja (1928-48). Hän oli aluksi Iltalehden, sitten pitkään Aamulehden päätoimittaja. Hän oli myös merkittävä suomentaja.
Professori Väinö Nuorteva eli pakinoitsija Olli oli kauan SSL:n sihteerinä. Hänen mukaansa on nimetty liiton tunnustuspalkinto. Kuvassa Erkki Koposen maalaus.
Lauri Aho oli Uuden Suomen päätoimittaja 1940-56 ja kuului SSL:n johtokuntaan vuodesta 1941, puheenjohtajana 1948-57. Hän siirtyi Helsingin kaupunginjohtajaksi, mutta palasi eläköidyttyään US:n viikkokolumnistiksi Sivullisena.
Eero Petäjäniemi oli karismaattinen päätoimittaja ensin Ilta-Sanomissa ja sitten (potkuihin saakka) Uudessa Suomessa. SSL:n puheenjohtaja hän oli 1958-68 – ja aiemmin mm. Nuorsuomalaisen Sanomalehtimiesyhdistyksen johtokunnan jäsen.
Pentti Poukka oli päätoimittaja Talouselämässä 1954-55, Kauppalehdessä 1957-64 ja Uudessa Suomessa 1964-76 jatkaen sen kolumnistina lehden loppuun saakka. SSL:n johtokuntaan hänet valittiin 1957, puheenjohtajana hän toimi 1968-79.
Länsi-Suomen päätoimittaja Kauko Vahe edusti SSL:n puheenjohtajana 1979-81 liiton valtakunnallisuutta. Liiton johtokuntaan hänet oli valittu jo 1956.
US:n toimituspäällikkö Jukka Knuuti aloitti 1981 uuden vaiheen niin SSL:n päätoimittajien sarjassa kuin liiton toiminnassa. Hän toimi liiton puheenjohtajan vuoteen 1988.
Uuden Suomen päätoimittaja ja Iltalehden artikkelitoimittaja Jyrki Vesikansa toimi liiton puheenjohtajana 1997-2017.
Liiton pitkäaikainen sihteeri Jukka Reinikainen kahvitauolla Pohjois-Ruotsin retkellä.
Journalisti, tietokirjailija Maarit Tyrkkö toimi liiton puheenjohtajana keväästä 2017 kevääseen 2022.
Entisajan toimittajia

Uuden Suomen kovin miehinen toimitus 1920-luvun alussa. Viides vasemmalta päätoimittaja ja SSL:n puheenjohtaja Ernst Nevanlinna. Seinällä kansallisten suurmiesten muotokuvia.
Naiset tulevat – eli reipas Anni Voipio Uuden Suomen toimituksen kahvipöydässä 1920-luvun lopulla. (Olisiko ”varpunen” jossakin kätkettynä?) Mukana mm. US:n tuleva Lontoon-kirjeenvaihtaja Juho Timonen, keskellä Uuno Hirvonen sekä radiotoimittaja Erkki Kairenius.
Naisia oli 1950-luvun alussa US:n toimittajakunnassa jo runsaasti. Vas. Soile Järvelä-Kairenius, Kerttu Niilonen, Irma Ahlgren, SSL:n pitkäaikainen sihteeri Salama Simonen-Hirvonen, tunnistamaton ja Marjatta Herva. Kahvi on säännösteltyä vuoteen 1953 saakka, mutta sitä saa jo.
Uuden Suomen toimitus 1959 kokoontuneena Lönnrotinkadun toimitilan portaikkoon. Myöhemmin kuvaan ympättiin saksilla ja liimalla puuttuvia henkilöitä. Edessä päätoimittaja ja SSL:n puheenjohtaja Eero Petäjäniemi, etualalla mm. Matti Paavonsalo, Jouko Ruotsalainen, Pentti Pirhonen, Lauri Karén, Martti Savojärvi, Heikki Jalanti ja Pentti Vuorio.
US:n toimitusta Veikko Löyttyniemen läksiäisissä 1964 (vas.): Unto Teräsvirta, Raimo Markkanen, Kauko Väyrynen, Veikko Löyttyniemi, Eero Jäppinen, Jouko Ruotsalainen, Niilo Luukanen, Anita Bask, Jyrki Könönen, pöydän päässä Pekka Tarkka, sitten Olavi Hurmerinta, Lidia Iranto, Jyrki Vesikansa, Aarne Tanninen, Mirjam Polkunen, Aila Poukkula, Esko Muinonen, Tuula Ikonen, Nils Rosberg ja Pentti Heimolainen.
Liiton toimintaa
Liiton arkisto on luovutettu Kansallisarkistoon 2006, vas. varapuheenjohtaja Tuula Virtanen, Marja Pohjola (KA), Jyrki Vesikansa ja pääjohtaja Jussi Nuorteva, ”Ollin” pojanpoika.
Perinteisillä aatteellisilla journalistiyhdistyksillä oli yhteistilaisuus Pikkuparlamentissa liittojen ja eduskunnan satavuotisjuhlinnan osana 2008. Vas. puheenjohtajat Jyrki Vesikansa (SSL), Kari Arola (SSSL), Tuomo Yli-Huttula (Nuorsuomalaiset), Pirkko Wilén (Keskustan Lehtimiehet), Björn Månsson (Publicistförbndet) ja Sirpa Puhakka (Yleinen Lehtimiesliitto).
Komea joukko liiton jäseniä seuralaisineen asettui 2008 Islannissa sen melko vaatimattoman huvilan eteen, jossa Mihail Gorbatšov ja Ronald Reagan olivat etsineet ratkaisuja suurpolitiikkaan.
Sloveniassa 2009 kokoonnuttiin kauniin järven äärellä olevan linnan pihalle. Eturivissä Ari Valjakka, Tuula Virtanen sekä Jyrki ja Päivi Vesikansa.
Aapaa ihailemassa Eero Saurin johtamalla matkalla Pohjois-Ruotsiin Martti Mylläri, Vappu Tiitola, liiton entinen puheenjohtaja Eero Karisto, Vieno Kekkonen-Sauri, Jyrki Vesikansa ja Maire Mäkinen.Ajankohta elokuu 2010.
Liiton Kreikan-matkalla 2010 Maarit Niemisen opastusta Akropoliilla seuraavat (oik.) muun muassa tuleva puheenjohtaja Kirsti Sintonen sekä sitkeä veteraani Pekka Rantala.
Liiton matkalaisia Kreikassa 2010 Mykenen Leijonaportin edessä. Täältä kai lähdettiin Troijan sotaan. Vas. monivuotinen johtokunnan jäsen Eero Helariutta, edessä Satakunnan Kansan päätoimittaja Erkki Teikari ja muita porilaisia, oikealla edessä mm. Jukka Reinikainen, Maire Mäkinen, Tuomo Saarikko, Kirsti Sintonen sekä Jyrki ja Päivi Vesikansa.
Vierailua Suomen Pankkiin 2011 jatkettiin pankin virkistystiloissa. Jyrki Vesikansa johtaa laulua, taustalla mm. Matti Laitinen ja Veikko Löyttyniemi.
Liiton 110-vuotisjuhlassa 2015 puhui tasavallan presidentti Sauli Niinistö daaminaan varapuheenjohtaja Marketta Mattila. Oik. puheenjohtaja Jyrki Vesikansa ja Raili Koroma.
Kuvagalleria ei ole kattava toimihenkilöiden osalta. Liiton kuva-arkistoa ja historiaa kerätään talteen.


























