Yhdistyksen historiikki Naakat Turun yllä kokoaa tapahtumia satavuotiselta taipaleelta. Ilmakuvassa HS:n aluetoimittaja Anneli Tukia lentää juttukeikalla Turun yllä 1979. Kuva: V. K. Hietanen, Journalistinen kuva-arkisto JOKA, Museovirasto

Turun Journalistiyhdistys täytti 100-vuotta

Turun Journalistiyhdistys julkaisi juhlan kunniaksi kirjan Naakat Turun yllä – tarinoita Turun Journalistiyhdistyksen vuosisadasta 1921–2021.

Tiesitkö, että Matti ja Teppo ponnahtivat kaiken kansan tietoisuuteen laulukilpailusta, jonka Turun Journalistiyhdistys järjesti? Tai että radio Auran Aallot on alkujaan saman yhdistyksen perustama? Tai että journalistien lakot ovat Turussa vaatineet poliisin kutsumista paikalle sekä oikeudenkäyntejä? Entä miten digitalisoituminen on vaikuttanut journalistien työhön ja milloinkas se faksilehti lopetettiinkaan?

Yhdistyksen satavuotishistoriikin voi tilata yhdistyksen toimistolta.

Kirjan on toimittanut Minna Uusivirta.


HUOM! Tekstissä linkit on merkitty sinisellä värillä. Klikkaamalla niitä pääset lukemaan lisää aiheesta.

Jaa artikkeli
Takaisin etusivulle

Kirjaudu sisään